Sıradaki içerik:

ZUCO 103 MÜZİK GRUBU 15 YIL ARADAN SONRA KADIKÖY’DE

e
sv

MACARİSTAN’DAKİ PAKS II NGS, İKİ GÜÇ ÜNİTESİ İÇİN İNŞAAT LİSANSI ALDI

178 okunma
Macaristan Nükleer Enerji Kurumu (OAH), tasarım belgelerinin gözden geçirilmesinin ardından, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom tarafından inşa edilecek Paks II Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) son teknoloji III+ Nesil VVER-1200 tipi reaktörlü iki güç ünitesinin inşası için lisans verdi. Bu tip reaktöre sahip bir güç ünitesine Avrupa Birliği'nde ilk kez inşaat ruhsatı verildi.
MACARİSTAN’DAKİ PAKS II NGS, İKİ GÜÇ ÜNİTESİ İÇİN İNŞAAT LİSANSI ALDI

İnşaat lisansı, yeni NGS ünitelerinin Macar ve Avrupa güvenlik standartlarına uygun olduğunu kanıtlıyor. Paks II projesi, tasarım dışı bir kaza gibi son derece sıra dışı bir durumda aktif bölgeden radyoaktif maddelerin sızmasını önlemek için bir çift betonarme kaplama ve bir kor tutucu da dahil olmak üzere son teknoloji otomatik aktif ve pasif güvenlik sistemleri ile hayata geçirilecek.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Bugün Paks II NGS projesinde ileriye dönük bir adım daha atılıyor. İnşaat lisansı projenin uluslararası ve Macaristan güvenlik gerekliliklerine uygun olduğunu teyit ediyor. Macaristan’ın 2030 yılına kadar iki yeni güç ünitesine sahip olması ve böylece enerji arzının istikrarını sağlaması tamamen mümkün hale geliyor.”

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev de konuyla ilgili olarak, “Belgeleri hazırlamak için Macar ortaklarımızla muazzam çalışmalar yürütüldü. Macaristan’daki NGS’nin yeni güç ünitelerinin inşaat lisansı, zaman testini başarıyla geçen ve güvenliğini ve güvenilirliğini kanıtlayan Rus VVER-1200 teknolojisine olan sarsılmaz inancı ortaya koymaktadır. Paks II NGS’nin Macaristan’ın enerji bağımsızlığını neredeyse bir yüzyıl boyunca garanti edeceğinden ve Avrupa ülkelerini iklim hedeflerine ulaşmaya yaklaştıracağından eminiz” diye konuştu.

Ana projenin yüklenicisi Rosatom’un bünyesindeki ASE A.Ş’nin Direktör Yardımcısı ve Paks II NGS projesinin Direktörü Alexander Merten de, “Nükleer santral inşaat projesi için Macar kurumu OAH tarafından verilen bir dizi önemli lisans, projenin en son teknoloji ürünü, mümkün olan en güvenli iki nükleer güç ünitesinde inşa aşamasına geçişine yönelik önemli bir adımdır. Bunlar, yüzyılın sonuna kadar Macaristan’ın istikrarlı ve mali açıdan uygun fiyatlı elektrik arzını sağlayacak olan III+ Nesil reaktörlere sahip ünitelerdir” ifadelerini kullandı.

Bilgi notu:

Paks II, yeni nükleer santral inşası için Macar-Rus hükümetleri arasında 14 Ocak 2014’te imzalanan anlaşmaya ve 9 Aralık 2014’te imza atılan EPC sözleşmesine dayanan ve ana yüklenicisi Rosatom’un mühendislik şirketi ASE A.Ş olan bir anahtar teslim projesi olma özelliğini taşıyor. 5’inci ve 6’ncı güç ünitelerinin hizmet ömrü 60 yıl olacak. Sahada halihazırda yeni nükleer santralin inşaatı için hazırlıklar, toprak takviyesi, anti-filtrasyon perdelerinin inşası için çalışmalar ve geçici çalışma alanı tesislerinin inşaatı devam ediyor. Rosatom’un yabancı sipariş portföyü, 11 ülkede çeşitli uygulama aşamalarında 34 üniteyi kapsıyor.

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.