Sıradaki içerik:

E3 2021 İptal Edildi

e
sv

Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır ? Windows 10 – MacOS

575 okunma
Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır ? Windows 10 - MacOS

Pandemi nedeniyle uzaktan devam eden eğitim ve iş sürecinde çoğu zaman hata yaşıyoruz ve ekran görüntüsü alıp sistem yöneticimize atmamız gerekiyor. Peki Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır ? Teknolojiyle yeni tanışanlar ve güncellenen Windows’a ayak uydurmakta zorlananlar ekran görüntüsünün nasıl alınacağınız hâlâ bilmiyor olabilir. Bugün ki yazımızda size bütün işletim sistemlerinde nasıl ekran görüntüsü alabileceğinizi göstereceğiz. Oldukça basit olan yöntemleri sizinle paylaşacağız ve yazının tamamını okuduktan sonra kolayca ekran görüntüsü alıp paylaşabileceksiniz. Çok uzatmadan ekran görüntüsü nasıl alınır sorusunu yanıtlamaya başlayalım.

İlk olarak Windows 10’da nasıl ekran görüntüsü alınır ile başlayalım.

1. PrntSc Tuşu ile Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır ?

Windows için en basit ve bilinen ekran görüntüsü alma tekniğidir. Ekran görüntüsü almak istediğiniz zaman aşağıda görselde bulunan tuşa 1 kere basmanız yeterli. Sonrasında ise Paint uygulamasında veya Microsoft Word uygulamasında boş bir sayfaya CTRL+V kombinasyonu kullanarak ekran görüntüsünü kaydedebilirsiniz. Alternatif olarak Sağ tık>Yapıştır kombinasyonu ile de ekran görüntüsünün sayfada görünmesini sağlayabilirsiniz.

PrtSc tuşu ile ekran görüntüsü nasıl alınır

2. Ekran Alıntısı ile Ekran Görüntüsü Alma

Windows’un bize sunduğu ekran alıntısı aracı ile çok kolay bir şekilde ekran görüntüsü alabilir ve paylaşabilirsiniz. Nasıl yapıldığına gelecek olursak Windows arama çubuğuna “Ekran Alıntısı” araması yapın ve makas-kağıt ikonu olan uygulamayı açın. Açtıktan sonra “Yeni” butonuna tıklayarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Ekran Alıntısı Aracı ile ekran görüntüsü nasıl alınır

İkinci olarak MacOS’da nasıl ekran görüntüsü alınır ile devam edelim.

3. MacOS ile Ekran Görüntüsü Alma

Macos ile ekran görüntüsü nasıl alınır
Görsel Kaynak: https://support.apple.com/tr-tr/HT201361#:~:text=%C5%9Eu%20%C3%BC%C3%A7%20tu%C5%9Fu%20bas%C4%B1l%C4%B1%20tutun,Esc%20(Escape)%20tu%C5%9Funa%20bas%C4%B1n.

MacOS’da ekran görüntüsü almak Windows’a göre daha kolaydır. Yukarıda gördüğünüz görseldeki kombinasyonu yapmanız halinde otomatik olarak ekran görüntüsünü alıp, masaüstüne “Ekran Resmi [tarih]-[saat].png” adıyla otomatik olarak kaydedilir.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.