Sıradaki içerik:

Oppo A94 Tanıtıldı

e
sv

Modem Hat Değerleri Nasıl Analiz Edilir ?

1831 okunma
speedtest logo

İnternet, çağımızın olmazsa olmazlarından. Hayatımızın her alanında internete ihtiyaç duyuyoruz. Her konuda olduğu gibi internet hizmetimizde de sorun yaşayabiliyoruz. Bu sorunlar kimi zaman internet servis sağlayıcısı kaynaklı, kimi zaman ise iç tesisatımızla ilgili olabiliyor. Bunu ayırt etmek ve sorunun kaynağını bulmak internet hizmetimizde yaşadığımız sorunları çözmede büyük önem arz ediyor. Peki internetimizde yaşanan bir sorunun kaynağını bulmak için ne yapmak gerekiyor ? Bugün ki makalemizde size bunu açıklayacağım. Modem hat değerleri nasıl analiz edilir size elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

İlk olarak modem hat değerlerini analiz ederek hangi sorunları tespit edebileceğimizi liste halinde size göstermek isterim.

 1. Hız kaybı ve nedenleri
 2. Kablolama kalitesi
 3. Hattınızın ulaşabileceği maksimum indirme ve yükleme hızları

1. Modem Hat Değerlerini Nerede Bulabilirim ?

 1. Modem ara yüzüne giriş yapın>Sistem monitörü>xDSL İstatistikleri

Modemden modeme farklılık gösterebilir. Görselde verilen modem Zyxel VMG3312-B10B modelidir. xDSL istatistiklerine nereden ulaşacağınızı modem üreticisine sorabilir veya kullanma kılavuzundan bulabilirsiniz.

2. Modem Hat Değerleri Neyi İfade Ediyor ?

modem hat değerleri

Peki burada gördüğümüz terimler ne anlama geliyor ? Her terimin ve değerin farklı anlamları vardır. Aşağıda verdiğim listede hepsine detaylı olarak ulaşabilirsiniz.

 1. Mode: Bu değerin karşısında VDSL veya ADSL yazabilir. Modeminizin hangi teknoloji ile çalıştığını gösterir. Örneğin görselde VDSL2 yazıyor, bu da demek oluyor ki modemimiz VDSL modunda çalışıyor.
 2. Link Uptime: Modeminizin ne kadar süredir sinyal aldığını gösterir.
 3. VDSL Port Details: Upstream ve Downstream olarak 2 farklı yazı göreceksiniz. Upstream upload değerlerinizi, downstream download değerlerinizi gösterdiği sekmedir.
 4. Line Rate: Modeminize ulaşan Upload ve Download hızlarını gösterir. Görselden örnek vermek gerekirse upload hızımız 0.3 mbit, download hızımız ise 4 mbit denebilir.
 5. Actual Net Data Rate: Line Rate değeri ile aynı gibi görünebilir fakat tek farkı bilgisayarınıza ulaşan gerçek hız değerleridir. Line Rate’de sapmalar olabilir.
 6. SNR Margin: SNR Margin değeri kablolamanızdaki hataları tespit etmek için kullanılabilir.
  1. 10 dB altı: Kötü
  2. 11 dB – 20 dB: İdare Eder
  3. 20 dB – 28 dB: Çok İyi
  4. 29 dB üzeri: Mükemmel
 7. Actual Delay: Gecikme olup olmadığınızı görmenizi sağlar. 0 ms harici bir değer görüyorsanız, modeminiz gecikme yaşıyor demektir.
 8. Attainable Net Data Rate: Modeminize gelen maksimum download ve upload hızlarını söyler.
 • Bazı değerlerin anlamlarını araştırdık fakat kesin bir cevaba ulaşamadık. Bu yüzden o değerleri es geçmek zoruna kaldık.

Ayrıca internet hızınızı test etmek için: https://beta.speedtest.net/

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.