Sıradaki içerik:

Eminevim Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’na Nuh Suat Karataş Atandı

e
sv

MÜSİAD, ZİMEM DEFTERİ UYGULAMASI İLE OSMANLI’DAN MİRAS GELENEĞİ SÜRDÜRÜYOR

193 okunma
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Osmanlı İmparatorluğundan miras dayanışma ve yardımlaşma hareketi Zimem Defteri uygulamasını devam ettiriyor.
MÜSİAD, ZİMEM DEFTERİ UYGULAMASI İLE OSMANLI'DAN MİRAS GELENEĞİ SÜRDÜRÜYOR

MÜSİAD, Osmanlı İmparatorluğunda uygulanan ve en önemli sosyal dayanışma projelerinden biri olarak öne çıkan Zimem (veresiye) Defteri uygulaması ile ihtiyaç sahiplerine destek oluyor.

MÜSİAD’ın sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, Osmanlı döneminde yardımlaşma ve vakıf medeniyeti anlayışıyla inşa edilen gelenekler arasında bulunan Zimem Defteri’nin önemine değinildi.

Varlıklı kişilerin borçlarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahiplerinin yardımına koştuğu hatırlatılan açıklamada, iş dünyası ve MÜSİAD üyeleri Zimem Defteri uygulamasına katılmaya davet edildi.

“Zimem Defteri uygulamasını büyük bir teveccühle sürdürüyoruz”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Zimem Defteri uygulamasının tüm insanlık için kıymetli bir ders niteliği taşıdığını belirtti.

Başkan Asmalı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ecdadımızın tüm insanlığa ders verircesine hayata geçirdiği Zimem (Veresiye) Defteri uygulamasını ise 2016 yılından bu yana büyük bir teveccühle sürdürüyoruz. İhtiyaç sahibi kardeşlerimize Zimem Defteri geleneğiyle el uzatıyor, MÜSİAD Ailesi’ni, onların hayır dualarıyla daha da büyütüyoruz. Bu güzel uygulama ile hayırsever üyelerimiz, esnaftan veresiye-borç defterini alarak ihtiyaç sahiplerinin toplam borç bedelini ödüyor, böylece borç sahiplerinin hesabını sıfırlamış-kapatmış oluyor.”

MÜSİAD, Karz-ı Hasen anlayışı ile ticaret hayatında dayanışmayı güçlendiriyor

Zimem Defteri ile birlikte geçmişten günümüze birçok değeri yaşatan MÜSİAD, Karz-ı Hasen kavramının yaygınlaştırılması ve ticaret hayatındaki dayanışmanın güçlendirilmesi için adımlar atıyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Asmalı, ticaret hayatında dayanışmanın önemini vurgularken, Karz-ı Hasen anlayışının önemini paylaştı.

Başkan Asmalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“MÜSİAD’ın en önemli güçlerinden biri yönetim süreçlerine ahîlik vizyonuyla yön vermesi, birlikte çalışmayı yüceltmesi, ekip ruhuyla hareket ederek birliğin, dayanışmanın ve gelişmişliğin kökleşmesine vesile olması. Üyelerimiz arasındaki yardımlaşma ve dayanışma kültürünü kurumsal bir yapıya dönüştürmek ve tüccarımızın ticaretini kolaylaştırmak düşüncesi ile inşa edilen MÜSİAD Sandığı ise medeniyetimizin güzide değerlerinden biri olan ‘Karz-ı Hasen’ kavramını ve ilkelerini ticaret hayatının gündemine taşıyoruz. Böylece; ticaret yaşamındaki birikim oranını artırmayı, üretici ve yatırımcıların zor günlerinde dayanışma içerisinde olmasını teşvik ediyoruz.”

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.