Sıradaki içerik:

Hisar Okulları’nın 25. yılı için gerçekleştirilen Gelecek Rehberini, tüm Türkiye’den ve dünyadan öğrencilerin uzmanlara soracakları sorular şekillendirecek

e
sv

Prof. Dr. Aygen Çelik, Gebelikte Merak Edilen Soruları Cevaplandırdı

543 okunma
Prof. Dr. Aygen Çelik, Gebelikte Merak Edilen Soruları Cevaplandırdı

İstanbul Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Kadın Doğum Uzmanı olarak çalışan Prof. Dr. Aygen Çelik, gebelikte merak edilen aşı ve ilaç kullanımı hakkında soruları yanıtlandırdı.

GEBELİKTE AŞI VE İLAÇ KULLANIMI

Gebelikte aşı ve ilaç kullanımına ilişkin önemli uyarılarda bulunan Prof. Dr. Aygen Çelik, “Gebelikte ilaç kullanımı doktor kontrolünde olmak zorunda. Biz hekimler, özellikle ilk 3 ay bebeğin bütün organlarının oluşma safhası olduğu için ilaç kullanımından hoşlanmayız. Tabi kendi takviye ettiğimiz ilaçlar olabilir. Kullanabileceğiniz ilaçlar var mı? Evet. Ağrı yaşarsanız, acil durumlarda, sizin sağlığınızı etkileyecek durumlarda tabiki ilaç kullanabilirsiniz. Bunun dışında sürekli kullanmış olduğunuz ilaçlar varsa, kronik bir hastalığından dolayı kullandığınız bir ilaç varsa, bu ilaçların büyük çoğunluğu gebeyken kullanılabiliyor. Sadece, bazen ilaçları değiştirmek gerekiyor, bazen doz ayarı yapmak gerekiyor. Dolayısıyla gebelikte ilaç kullanımı konusunda doktorunuzla sürekli iletişim halinde olmanızı öneririm. Gebelikte Sağlık Bakanlığının da önerisiyle Türkiye’de rutin olarak 16-17 haftalarda başlanan tetanoz aşıları yapılmaktadır. Gebelikte sadece canlı aşılar yapılamaz. Canlı aşı dışındaki aşılar yapılabilir. Coronavirus için ayrıca belirtmek istiyorum. Gebeler oldukça ağır geçirdiğinden, hangi tip aşı olduğu çok önemli değil, seçimi yine size bırakıyoruz ama 12. haftadan sonra mutlaka aşı olmanız gerekir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Youtube: https://www.youtube.com/c/ProfDrAygenCelik

İnstagram: https://www.instagram.com/draygencelik/

Web Sitesi: https://www.draygencelik.com/

 

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.