Sıradaki içerik:

Windows 10 Başlangıçta Açılan Programları Kapatma

e
sv

Sanal Makineden Virüs Bulaşır mı ?

1966 okunma
avatar

Alperen Eken

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

sanal makineden virüs bulaşır mı ?

Sanal makineden virüs bulaşır mı ? Yıllardır internet üzerinde sık sık sorulan sorulardan bir tanesi. Sizler için bu soruyu enine boyuna araştırdık, yetmedi test ettik. Yaptığımız araştırmaların ve deneyin sonucunu sizlerle paylaşmaya karar verdik.

Bildiğiniz üzere internet sandığımız kadar masum ve güvenli bir platform değil. İndirdiğimiz programlar ve yazılımlar ile bilgisayarımıza virüs bulaştırabiliriz. Hatta ve hatta indirdiğiniz bir .pdf dosyasından bile virüs bulaşabilir. Bunun önüne geçmek için bazı insanlar güvenmediği yazılımları sanal makine üzerine kurmayı tercih ediyor.

sanal makineden virüs bulaşır mı ?

Daha önce sanal makine ile uğraşmamış insanların aklında ise “Sanal Makineden Virüs Bulaşır mı ?” sorusu beliriyor. Bu karmaşıklığı kaldırmak için içeriğimizi okumaya devam etmenizi öneriyoruz.

Sanal Makineden Virüs Bulaşır mı ?

Kısaca cevaplamak gerekirse hayır, sanal makineden ana makineye virüs bulaşmaz. Fakat bazı önlemler almanız gerekebilir.
sanal makineden ana makine virüs bulaşır mı ?

Alabileceğiniz önlemlerden bahsetmek gerekirse;

 1. Güvenmediğiniz bir programı kullanırken sanal makinenin interneti kapalı olsun, mümkünse ana makinenizin bile internetini kapatabilirsiniz.
 2. Sanal makine ile ana makine arasındaki dosya paylaşımını kapatın. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız kullandığınız sanallaştırma programından destek alın.
 3. Sanal makinenizin dosyaları, normal işletim sisteminizin dosyalarından ayrı olsun. (Ana makineniz C dizinine kurulu ise Sanal Makinenizi D dizinine kurabilirsiniz.)
sanal makineden virüs bulaşır mı

Sonuç olarak sanal makineden virüs bulaşmaz. Ama “Who am I” filminde geçen bir replikten örnek vermek gerekirse “Hiçbir sistem güvenli değildir”. Gelişen yazılımlarla beraber virüs yazılımları da gelişiyor, bulaşmayacağının garantisini kimse veremez ve bizde veremiyoruz. Bilinmeyen kaynaklardan indirme yapmanızı kesinlikle önermiyoruz.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.