Sıradaki içerik:

Riot , Valorant Sesli Sohbet Konusunda Katı Kararlar Alacak

e
sv

Ses ve Dublör Sanatçısı Mehmet Yankı Yönel Gençlik ve Spor Bayramı’nda açıklamalarda bulundu

478 okunma
Ses ve Dublör Sanatçısı Mehmet Yankı Yönel Gençlik ve Spor Bayramı’nda açıklamalarda bulundu

Süper FM ve Metro FM’de drive time saatlerinde yapmış olduğu yayınlarla hafızalara kazınan, Türkiye’nin en eski radyo ve televizyon programcılarından biri olaran dublaj ve seslendirme sanatçısı Mehmet Yankı Yönel; Doğanburada dergileri işbirliği ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda anlamlı bir video mesaj yayımlandı.

Tarihin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919′un 102.yıl dönümünü kutladığımız bu özel günde, Mustafa Kemal Atatürk’e ait eşsiz güzellikteki fotoğraf kareleri ve videolar ile hazırlanan kolaj büyük beğeni toplarken, hazırlanan bu videoya adeta beğeni ve yorum yağdı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basışıdır. TürkMilleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler. Samsun’a ayak basışının taşıdığı önem Atatürk’ün Büyük Nutku’nu 19 Mayıs 1919 Samsun’a çıkışı ile başlatmasından anlaşılmaktadır ki şimdi bu yolculuğu kısaca anlatmaya çalışalım.

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Atatürk Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır:”Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”

Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan 19 Mayıs tarihinin önemini daha iyi anlayabilmek için Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu bir kez daha hatırlamamız gerekir.

Hazırlanan video ve ilgili içeriğe ulaşmak için; https://www.instagram.com/p/BxnhnV2HOg7 sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.