Sıradaki içerik:

Instagram Öküz Yılı Nedir – Nasıl Yapılır ?

e
sv

Spoofing Nedir – Spoofing Ne Anlama Gelir ?

1305 okunma
Spoofing Nedir - Spoofing Ne Anlama Gelir ? 1

Hepinize yeni bir yazımızdan merhaba guid3rs.com takipçileri , bugün açıklayacağımız konu spoofing , spoofing nedir , ne anlama gelir . Vakit kaybetmeden yazımıza geçelim.

Ne Anlama Gelir ?

spoofing nedir , ne anlama gelir ? Spoofing ya da dilimizdeki karşılığı ile sahtecilik. Bir siber suçlunun güvenilir bir kullanıcı veya cihaz kılığına girip kendini güvenli göstermesi ve kendisine fayda sağlayacak şeyler yaptırma amacıdır. IP ve E-posta spoofing olarak iki alt başlıkta konuyu genişletebiliriz.

IP Spoofing

IP spoofing ;, yasal , güvenilir bir IP adresi üzerinden yasal olmayan TCP / IP paketleri gönderme işlemidir. TCP / IP paketini alan taraf, IP adresinin gerçek olup olmadığını sorgulayamaz ve bu nedenle bilemez çünkü IP adresinin güvenilir , orijinal bir bilgisayardan gelmiş gibi gösterir.

E-posta Spoofing

E-posta spoofing ; genellikle kişisel verilere ve finansal işlemlere yönelik eylemleri içerir. E-postalar ; müşteriler , iş arkadaşlarınız veya  yöneticilerinizden gelmiş gibi görünür ama aslında isteklerini gerçekleştirmek için siber suçlulardan gelir. Ayrıca bu tür e-postalar bazen trojanlar veya virüs ile birlikte gelebilir. 

Peki Amaç Ne ?

Öncelikli amaç saldırganın sisteme / web siteye yetkisiz erişim sağlamaya çalışmasıdır. Saldırganlar , erişim sağlayabildikleri durumda ziyaretçileri dolandırıcılık amaçlı bir web sitesine yönlendirebilir. Bu tip sitelerde ziyaretçilerin kişisel , ödeme ve bir çok bilgisini ele geçirir.

Buna Benzer Durumlardan Hasar Almadan Nasıl Kurtulabiliriz ?

Gezindiğiniz web sitesinde şüpheli görünen bir şeyler varsa kişisel , ödeme veya herhangi bir bilginizi paylaşmadan siteden çıkın. NOT: guid3rs.com son derece güvenlidir. ?

E-postanın gerçek olup olmadığından emin değilseniz , doğruluğunu ve gönderen kişiyi mutlaka araştırın.

Bir yazımızın daha sonuna geldik guid3rs.com takipçileri. Yazı ile alakalı sormak istediğiniz soruları yorum kısmına veya sosyal medya hesaplarımıza yazabilirsiniz. İyi günler dileriz!

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.