Sıradaki içerik:

En Güzel Yemek Odası Takımları

e
sv

Statik Elektrik Önleyici Nedir? Neden Kullanılır?

263 okunma
Statik elektrik denilen elektrik hali bir diğer adıyla durgun elektrik olarak da bilinmektedir.
Statik Elektrik Önleyici Nedir? Neden Kullanılır?

Statik elektrik denilen elektrik hali bir diğer adıyla durgun elektrik olarak da bilinmektedir. İki ayrı maddenin birbirinden bağımsız halde doğal yollar ile birbirleriyle etkileşim kurması sonucunda bir taraftan diğer maddeye doğru elektron aktarımı oluşur. Bu oluşan enerji ise statik bir enerji halidir. Statik elektrik genellikle günlük hayatta karşılaşılabilen bir enerji durumudur. Bu durumlar herhangi bir statik elektrik önleyici ile giderilmektedir.

Günlük yaşam içinde bulutla çarpılabilir ve sonucunda yıldırım meydana gelir. Yolda veya herhangi bir alanda giysiler birbirlerine sürtünerek statik bir diğer ismiyle durgun enerjiyi oluşturur. Dolayısıyla bu elektrik haliyle çok defa karşılaşmışızdır. Statik elektrik önleyici cihazlar ile oluşan durgun elektrik hali giderilebiliyor.

Statik Elektrik Oluşturan Alanlar Nelerdir?

Statik elektrik ya da bilinen diğer adıyla durgun elektrik insanların yaşamış olduğu çok alanda ortaya çıkabiliyor. Statik elektrik genelde kişilerin üzerindeki giysilerde veya birtakım malzemelerde olabiliyor. Bu elektrik türü için bir önlem alınmaması halinde bir zaman sonra durgun elektrik tehlikeli olabiliyor. Genellikle ev eşyalarında da statik elektrik çok fazla görülmektedir. Özellikle halılarda ve perdelerde statik elektrik yoğun olarak bulunur. Statik önleyici barlar ile bu durgun elektrik zararları önlenebilir. Kontel Org sitesi üzerinde yer alan statik elektrik önleyici cihazları inceleyerek cihaz siparişi verebilirsiniz.

Statik Elektriğin Oluşturduğu Zararlar Nelerdir?

Statik elektrik çoğu zaman zararsız bir elektrik olarak algılanmaktadır. Zira gözle görünmediğinden dolayı çoğu kişi bu durgun elektriğin zararlarını anlayamaz. Durgun elektrik kişinin üzerinde fazla olduğu zaman kişi gergin ve huzursuz hissedebilir. Ayrıca sadece gerginlik değil;

  • Hassas olan elektrikli cihazlarda statik elektrikten dolayı bozulmalar yaşanabilir.
  • Patlayıcının olduğu alanlardan uzak kalınması önemlidir. Zira statik elektrik fazlalığı bu ortamlarda ağır bir patlamaya neden olabilir.
  • Benzin istasyonlarında özellikle durgun elektriğe dikkat edilmelidir.

Tüm bu ortamlarda durgun elektrik birtakım hayati tehlikeler yaratabilir. Dolayısıyla durgun elektrik haline özen gösterilmelidir. Kişi eğer durgun elektrik yükünden mustaripse ayakları çıplak şekilde toprağa basmalıdır. Toprakta çıplak ayakla dolaşmak kişinin gerginliğini almaya yardımcı olacaktır. Ayrıca durgun elektriği önlemenin bir diğer yolu da statik elektrik önleyici bir cihaz satın almak olacaktır.

Statik Elektrik Kolaylıkla Nasıl Önlenebilir?

Statik elektrik ya da durgun elektrik olarak anılan elektrik cihaz desteğiyle önlenebilir. Ayrıca durgun elektriğin var olan ortamdan uzaklaştırılmasını sağlayarak kolaylıkla statik elektrik yüklerinden kurtulmak mümkündür.

  • Anti statik malzemeler ile
  • Topraklama sistemiyle
  • Paratoner ile

Statik elektriğin kolaylıkla ortamdan uzaklaştırılmasının en kolay yolu hiç kuşkusuz ki topraklama sistemini oluşturmaktır. Topraklama yapmak suretiyle oluşması muhtemel olan durgun elektrik önlenecektir. Bir elektrikli cihaz kullanımı yapılamadan önce mutlaka topraklama sistemi uygulanmalıdır. Statik elektriğin önlenmesi adına statik elektrik önleyici cihazlar için Kontel Org sitesini detaylı inceleyebilirsiniz.

Kaynak: https://kontel.org/urun-kategori/statik-elektrik-onleyici-cihaz/

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.